FTK

FasTrack Signing

FasTrack Signing Program Logo

FasTrack Signing Image

Bebeğinizin ne düşündüğünü hiç merak ediyor musunuz? Bu program, 6 ay ile 2 yaş arası bebek ve çocuklar için tasarlanmıştır ve sonucunda çocuklarda sözlü iletişim kapasitesini geliştirmektedir. Bu program temel olarak çocuklar için tasarlanmıştır; ama her velinin bildiği gibi çocuklar konuşmayı öğrenmeden önce de iletişim kurabilmektedir. Bu programda veliler, bakıcılar ve bebeklere, çocuk konuşmaya başlamadan önce el kol hareketleri ile iletişim kurma öğretilmektedir! Araştırmalar göstermiştir ki el kol hareketleri (işaretleşme) ile iletişim kurmayı öğrenen çocuklar, konuşmaya daha büyük bir kelime dağarcığı ile başlamaktadır. Veli ile çocuk arasında bir iletişim yolu bulmak, birçok boşuna uğraşmaya da engel olacaktır. FasTrack®Signing dersleri, programı yoğun olanlara uyum sağlayabilecek şekilde haftada bir kez 45 dakika olarak verilmektedir.

 

FasTrack Signing, Amerikan İşaret Dili(ASL) uygulamaları temel alarak, 2 seviyeli sınıflar halinde sunulmaktadır. “Başlangıç Oyun Sınıfı” 6 ay ile 2 yaş arası çocuklar için uygundur. İşaretleşme ile ilgili herhangi bir deneyim gerektirmez. “Orta Seviye Oyun Sınıfı”, 12 aydan daha büyük çocukları olan, Başlangıç Oyun Sınıfına devam etmiş ve hali hazırda biraz işaretleşme bilen aileler için tasarlanmıştır. Dersler; şarkılar, küçük etkinlik grupları ve büyük grup etkileşimleri için de hareketler öğrenmeyi içerir. ASL uygulamaları IQ seviyesinde artışa neden olabilir ve yüksek seviyede bir konuşmayı ve çocuğun dil gelişimindeki dinamik etkiyi teşvik edebilir.

 

FasTrack Signing, velilerin bebekleriyle etkileşim içerisindeyken birbirleriyle sosyalleştikleri bir “öğreniciler topluluğu” yaratır. FasTrack Signing, çocuğun öğrenmesini ve kavramsal gelişimini kolaylaştıran, dört eşsiz strateji kullanır. Bebeğinizle iletişim kurmayı öğrenmek için “Dört FasTrack Signing Stratejisi”nin hepsi çok önemli birer bileşendir.

 

FasTrack Signing Image

1. Uygun FasTrack Signing Anlarını Yakalama

 

FasTrack Signing, çocuğun tam olarak ilgili olduğu zamanı nasıl fark edeceğinizi ve bu anı uygun hareketleri öğretmek için nasıl kullanacağınızı öğretir. İşaretleşme anlarını kullanmak, veli ile çocuk arasındaki etkileşimi iki yönlü bir sohbete dönüştürür.

 

2.  Çocuğunuzun İşaretlere Dalmasını Sağlama

Eğer veliler işareti bir nesnenin üstünde veya çocuğa işaret hakkında bir duygu vermek için direkt olarak çocuğun vücudunun üstünde yaparlarsa, çocuklar işaretleri daha hızlı öğrenir. Örneğin, bir bebek, eğer gerçek bir topla oynuyorlarsa “top” işaretini daha kolay öğrenecektir.

3. Çocuğunuzun Kendine Has İşaretlerini Anlama

 

Çocuğunuz size işaretle bir şey anlatıyor ve siz bunu fark etmiyor olabilirisiniz. Bu strateji velilere bebeklerinin ilk işaretlerini fark etmeye başlamalarına yardımcı olur. Çocuklar konuşmayı öğrenirken, ilk sözcükleri insanların söylediğini duydukları sözcüklerin yaklaşık benzerleridir. Aynı şey işaretleşme için de doğrudur.

 

4.  Ömürboyu Sürecek bir Öğrenme Aşkını Güçlendirme

 

FasTrack Signing programı, hem erken iletişim hem de uzun dönem öğrenmeyi teşvik eden araçlar temin eder. İşaretleri ve stratejileri bu kapsamda öğretmek, velilerin işaretleşmeyi, yapıcı ve eğlenceli bir erken çocukluk ortamında, daha fazla kullanmalarını sağlar.